Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Dom

Beton – poznaj jego rodzaje

Branża budowlana ciągle się rozwija, ale nadal stawia na tradycyjne materiały. Jednym z nich jest oczywiście beton. Warto dowiedzieć się więcej i poznać różne rodzaje tego materiału. 

Beton towarowy – co warto wiedzieć?

Beton towarowy wytwarzany jest z naturalnego kruszywa o granulacji od 12 do 16 mm, a także piasku płukanego o granulacji do 2 mm i cementu. Dodaje się do niego jeszcze wodę, dodatki mineralne oraz domieszki chemiczne, które służą do uplastycznienia mieszanki betonowej. Beton towarowy ma szerokie spektrum zastosowania, a to dlatego, że wykazuje się niezwykłą trwałością i plastycznością. Stosuje się go więc w budownictwie do wytwarzania np. elementów konstrukcyjnych domów czy budynków użytku publicznego, choć sprawdzi się też przy budowie dróg. 

Rodzaje betonu specjalnego

Betony specjalne spełniają określone właściwości. Jednym z rodzajów jest beton posadzkowy, który wykonuje się z betonu towarowego z dodatkiem włókien stalowych bądź polipropylenowych. Owe włókna zapobiegają tworzeniu mikropęknięć. Jednocześnie dzięki nim zwiększa się wytrzymałość na ściskanie. Kolejnym rodzajem jest beton drogowo-mostowy. Jak sama nazwa wskazuje służy do budowy dróg i mostów, a więc szeroko rozumianego budownictwa komunikacyjnego. Takie betony muszą spełniać najbardziej restrykcyjne normy jakościowe, dlatego też robi się je przy użyciu kruszyw łamanych granitowych bądź bazaltowych. Niezbędne jest zastosowanie cementów o niskiej zawartości alkaliów. Kolejnym rodzajem betonu specjalnego jest beton samozagęszczalny, który ma bardzo ciekłą konsystencję. Pozwala na wypełnienie szalunków i to bez konieczności wibrowania. Do betonu specjalnego zaliczają się także betony hydrotechniczne i wodoszczelne, które służą do wznoszenia obiektów hydrotechnicznych. Stosuje się je wszędzie tam, gdzie dana konstrukcja będzie narażona na kontakt z wodą. Dla uzyskania jednorodnej ciekawej stylistycznie barwy stosuje się jeszcze jeden rodzaj betonu specjalnego i jest to beton architektoniczny, który ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, a przy tym świetnie się prezentuje.    

ZOSTAW ODPOWIEDŹ