Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Technologia

Jak bezpiecznie przechowywać żywność w gastronomii?

Używanie właściwych pojemników do przechowywania żywności oraz trzymanie jej w odpowiednich sprzętach jest kluczowe dla jej jakości oraz świeżości, a także przydatności do obróbki i spożycia. Sprawdź, jak dbać o produkty spożywcze w restauracji.

Co do przechowywania i mrożenia żywności?

By nie marnować produktów spożywczych oraz jedzenia, a zarazem zapewnić dobre przechowywanie żywności w restauracji, konieczne są odpowiednie sprzęty oraz akcesoria. Są to m.in. komora chłodnicza, witryna chłodnicza, szafa mroźnicza oraz pojemniki na żywność i na składniki, a także pakowarki próżniowe.

Niezbędne są także opakowania i solidne, wytrzymałe meble – jak m.in. szafki, półki i regały magazynowe w różnych rozmiarach. Dzięki nim żywność jest świeża i gotowa do użycia. Utrzymywanie jej w odpowiedniej temperaturze sprawia, że produkty zachowają jakość. W ten sposób uda się uniknąć ew. bakterii.

Mniej marnowania, więcej zysków

Zadbanie o magazynowanie i wykorzystanie produktów oraz analiza strat pozwoli obniżyć marnowanie jedzenia oraz poprawić obroty lokalu. Poniżej opisujemy te urządzenia i akcesoria, w które warto zainwestować, a także wymieniamy, jakie pomieszczenia powinny znaleźć się w każdym lokalu gastronomicznym.

Urządzenia do mrożenia i chłodzenia żywności

Komora chłodnicza, szafa, lady, stoły czy zamrażarka to sprzęty niezbędne w każdym lokalu gastronomicznym. Profesjonalne szafy chłodniczo-mroźnicze dobrze służą do przechowywania żywności w niskich temperaturach.

Ta kategoria urządzeń to także nadstawki chłodnicze, przeszklone witryny chłodnicze, chłodziarki z zamrażalnikiem, chłodziarki na wino, kostkarki do lodu, chłodziarki do napojów, konserwatory do lodów, schładzarko-zamrażarki szokowe do szybkiego zamrażania, a także zamrażarki skrzyniowe. Szeroki asortyment pozwoli odpowiednio wyposażyć każdą restaurację czy bar. Kluczem do utrzymania walorów odżywczych produktów jest wybór wysokiej jakości sprzętu.

Przechowywanie żywności – magazyny i chłodnie

Produkty, które będą od razu wykorzystane do produkcji, należy zmagazynować. a Informacje na temat procesów magazynowania znajdują się w tzw. księdze HACCP. Każdy lokal gastronomiczny powinien posiadać:

  • komory chłodnicze (temp. od -2 do 4 stopni, oddzielne miejsce na mięsa, ryby, na nabiał, warzywa, owoce i półprodukty);
  • magazyn produktów suchych;
  • magazyn napojów;
  • mroźnie (temp. poniżej -18 stopni, do przechowywania produktów mrożonych oraz półproduktów);
  • magazyn warzyw i owoców (temp. 6-8 stopni);
  • magazyn jaj oraz urządzenie do ich dezynfekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ