Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Dom

Jaką funkcję pełni profil okienny? Postaw na solidne rozwiązania

Wybór okien to ważna decyzja, tym bardziej, że mają one posłużyć nam kilkanaście lat. Musisz zdecydować, czy wolisz okna drewniane, plastikowe czy aluminiowe, ale najważniejsze są profile. Poniżej znajdziesz kilka porad.

Co to jest profil okienny i jakie jest jego znaczenie?

Profil okienny to element, który znajduje się na zewnątrz lub wewnątrz okna, zazwyczaj wykonany z PVC lub innych materiałów, takich jak aluminium lub drewno. Profile okienne pełnią różne funkcje:

  • Jako izolacja termiczna profil okienny ma za zadanie zapobiegać utracie ciepła z pomieszczenia poprzez okno w czasie zimy, a także zapobiegać przegrzewaniu się pomieszczenia latem poprzez ograniczenie przenikania ciepła z zewnątrz;
  • Jako izolacja akustyczna – profil okienny redukuje przenikanie dźwięków z zewnątrz do pomieszczenia i odwrotnie, co pozwala na utrzymanie ciszy i spokoju wewnątrz pomieszczenia;
  • Są ochroną przed warunkami atmosferycznymi – profil okienny chroni okno przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, wiatr czy słońce;
  • Gwarantują walory estetyczne – mogą wpłynąć na wygląd okna i całego pomieszczenia, dlatego są często dobierane ze względu na kolor i styl;
  • Gwarantują wytrzymałość – profil okienny musi być solidny i bardzo wytrzymały, by sprostać wymaganiom eksploatacyjnym, takim jak odkształcenia, korozja czy utrata właściwości termoizolacyjnych.

Jaki profil okienny wybrać?

Profil okienny ma kluczowe znaczenie dla właściwego funkcjonowania okna, wpływa na izolację termiczną i akustyczną, ochronę przed warunkami atmosferycznymi, estetykę oraz wytrzymałość, dlatego jest kluczowym elementem. Wybór profilu zależy od indywidualnych preferencji.

Skupmy się jednak na tworzywach, z których profil może być wykonany – jak drewno, PCV czy aluminium.

Profil okna PCV, drewniany, aluminiowy

Profil okna PCV (polichlorku winylu) to jeden z najpopularniejszych rodzajów profili stosowanych w oknach. Są najpopularniejsze i mają wiele zalet, które przemawiają za ich wyborem – jak m.in. dobry stosunek ceny do jakości, wytrzymałość, łatwa pielęgnacja, łatwa konserwacja, a także dobre parametry.

Z kolei drewniane profile są cenione ze względu na wygląd. Wybierając profil z drewna, trzeba wiedzieć, że konieczna będzie systematyczna konserwacja ze względu na warunki atmosferyczne. Fani nowoczesnych rozwiązań wybiorą profile aluminiowe – są smukłe i wyglądają elegancko. Aluminium jest lekkie i sztywne, sprawdza się w przypadku dużych przeszkleń. Ich zaletą jest to, że nie wymagają konserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ