Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Technologia

Obrabiarki do metalu

Frezarka CNC to zdecydowanie najczęściej spotykana obrabiarka do metalu. Co do zasady, posiada większe możliwości pod kątem wykonywanych przedmiotów obrabianych niż tokarki CNC, jest dla większości osób bardziej oczywista pod względem działania ze swoją prostą trzyosiową kinematyką. Przy okazji znacznie mniejsza kolizyjność sprawia, że dla początkującego operatora CNC zwykle jest bezpieczniejsza.

Najbardziej popularne frezarki cnc w Polsce to bezdyskusyjnie produkty amerykańskiej firmy Haas, których wyłącznym dystrybutorem jest firma Abplanalp. Obrabiarka do metalu z linii VF może mieć zakres osi X od 500mm aż do blisko 4 000mm, co oznacza, że zawsze jesteśmy w stanie odnaleźć odpowiedni rozmiar frezarki cnc do naszych wymagań. Pozostałe popularne frezarki cnc firmy Haas to modele z grupy UMC, czyli obrabiarki pięcioosiowe z zakresami osi X od 500mm do 1 500mm, obrabiarka do metalu serii TM czyli obrabiarka budżetowa, warsztatowa i edukacyjna oraz DM/DT czyli bardzo szybkie i lekkie obrabiarki do prac wysokoseryjnych.

Nikt firmie Haas nie odmówi opłacalności i popularności, ale nie jest to obrabiarka do metalu z grupy premium. Istnieją zastosowania, gdzie wybierane przez nas frezarki cnc muszą odpowiadać wyższym standardom pod kątem prędkości, powtarzalności czy też wytrzymałości, stąd też czasem warto sprawdzić ofertę liderów w branży CNC – produktów pochodzących z Japonii. Jednym z takich produktów może być obrabiarka do metalu firmy Kitamura. Ten Japoński producent produkuje najwyższej klasy frezarki CNC od 90 lat, posługując się zarówno klasycznymi rozwiązaniami, które są sztuką samą w sobie (jak ręczne skrobanie wszystkich powierzchni kontaktowych „Kisage”, podwójne śruby pociągowe), jak też najnowszymi zdobyczami techniki (śruby chłodzone centralnie, łożyskowane obustronnie) i produkuje głównie frezarki cnc w układzie poziomym oraz pięcioosiowe. Obrabiarka do metalu z firmy Kitamura gwarantuje, że decydujemy się na najwyższą jakość i kunszt japońskiej technologii, mając jednocześnie zagwarantowane wsparcie największego dystrybutora obrabiarek sterowanych numerycznie i rozwiązań technologicznych w Polsce – firmy Abplanalp.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ