Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Technologia

Rodzaje wiertarek i żłobiarek

Metal to duże możliwości w zakresie obróbki. Możesz uzyskać produkt o różnym kształcie, a wtedy koniecznie wybierz konkretne narzędzia. By przygotować otwory i rowki, sięgnij po specjalistyczne żłobiarki. Z kolei popularna maszyna do obróbki skrawaniem to wiertarka. Poznaj ich możliwości i sprawdź polecane modele, które są powszechnie wykorzystywane w przemyśle.

Żłobiarki – co to jest i kiedy się ich używa?

Często wykorzystywane maszyny do obróbki plastycznej to m.in. żłobiarki. W dużym uproszczeniu ich podstawowym zadaniem jest wykonywanie gięcia i rowków, a dodatkowo zaokrąglanie i wzmacnianie blach. Mają szerokie możliwości i są chętnie używane w wielu branżach.

Różne rodzaje żłobiarek występują między innymi w warsztatach blacharskich, ślusarskich i dekarskich. Żłobiarka do blachy przyda się w każdym warsztacie, także przydomowym – można wybrać narzędzie profesjonalne, jak i do zastosowań amatorskich. Są przydatne w miejscach, w których metale potrzebują obrobienia, by uzyskać oryginalne, zaokrąglone kształty. Takie maszyny do obórki plastycznej są też inaczej określane jako rowkarki.

Popularne rodzaje żłobiarek

Modeli nowoczesnych żłobiarek jest wiele – polecamy m.in. rodzaje żłobiarek mechaniczne, hydrauliczne lub elektryczne firmy Ostas, dostępne w ofercie ecometal.pl. Nowoczesna żłobiarka elektryczna ma ramę główną ze stali i pospawaną oraz w pełni regulowane walce. Regulacja silnika i systemu hamulca umożliwia pełną kontrolę nad procesem żłobienia. W nowoczesnych żłobiarkach, z elektronicznym sterowaniem, jest praktyczna funkcja zakodowania sekwencji ruchów.

Rodzaje wiertarek i ich zastosowanie – maszyna do obróbki skrawaniem

Z kolei powszechnie wykorzystywaną maszyną do obróbki skrawaniem jest wiertarka. Do wyboru są różne rodzaje tych urządzeń – między innymi wiertarka promieniowa, udarowa, kadłubowa, słupowa, kątowa, magnetyczna czy stołowa.

Wiertarki słupowe mają stopniowaną lub płynną zmianę obrotów. Elektryczne wyposażenie skupia się w skrzynce z boku maszyny do obróbki skrawaniem. Urządzenia posiadają też niezawodny mechanizm zabezpieczający posuw. To popularne obrabiarki ustawiane na stole warsztatowym. Jej funkcją jest wywiercenie otworów we wskazanym materiale.

Z kolei wiertarka promieniowa to jedna z największych i najbardziej zaawansowanych typów wiertarek, powszechnie wykorzystywanych w przemyśle. W takiej maszynie do obróbki skrawaniem wrzeciennik jest przesuwany wzdłuż obrotowego ramienia wiertarki. Wyróżnia się m.in. precyzyjną i dokładną obróbką, a także dużymi możliwościami obrabiania przedmiotów o większych gabarytach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ