Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Technologia

Tkaniny do zadruku – przegląd

Tkaniny do zadruku odgrywają istotną rolę w branży reklamowej, umożliwiając twórczą ekspresję i personalizację na różnorodnych powierzchniach. Poznajmy popularne rodzaje tkanin do zadruku, które cieszą się dużym uznaniem i szerokim zastosowaniem.

Tkaniny do zadruku – podział ze względu na sposób ich wykonania

Tkaniny laminowane do zadruku. Są one produkowane w wyniku procesu obustronnego laminowania włókna poliestrowego na gorąco folią PCW. Specjalna powłoka laminowana gwarantuje wysoką trwałość, gdyż zapewnia dodatkową ochronę przed wilgocią, plamami i uszkodzeniami mechanicznymi.

Służą przede wszystkim do krótkookresowych aplikacji, są podatne na obróbkę i nadają się m.in. do zgrzewania. Tkanina laminowana sprawdzi się głównie do wydruków o od kilku do kilkunastu mkw.

Tkaniny powlekane do zadruku. Są wyjątkowo solidne – to znacznie mocniejsze tkaniny niż omówione wcześniej materiały laminowane. Powstają poprzez wylanie pasty PCW na wcześniej utkaną siatkę poliestrową. Specjalny nóż albo walec gwarantują jej równomierne rozprowadzenie. Tkanina powlekana jest rekomendowana do zastosowań średnio- i długookresowych. Służą do tworzenia dużych instalacji – mających od kilku do kilkuset mkw.

Wyróżniamy wśród nich m.in. frontlit, blockout, backlit oraz mesh. Na przykład frontlit – jeden z najpopularniejszych wyborów – to materiał jednostronnie zadrukowany, z opcją podświetlenia od frontu. Posłuży do instalacji na płotach czy ścianach. Z kolei frontlit z czarnym tyłem będzie odpowiedni głównie do instalacji bez podłoża. Występuje w różnych opcjach – jako powlekany lub laminowany, a także w wersji Eco bez PCW.

Przykładowe zastosowanie tkanin do zadruku

Spektrum ich zastosowań jest bardzo szerokie – sprawdzą się m.in. w reklamie wielkoformatowej, jako elementy wystaw i stoisk targowych, materiał na banery reklamowe zewnętrzne i wewnętrzne, lica liter przestrzennych i kasetonów czy różnego rodzaju ekspozytory (jak m.in. roll-up, scroll, ramki czy pop-up).

Tkanina poliestrowa

Tkanina poliestrowa jest szeroko stosowana ze względu na swoje liczne zalety. Jest wykonana z włókien poliestrowych, jest wytrzymała i odporna na zniszczenia. Jest też lekka i łatwa w utrzymaniu, co czyni ją wygodną w użyciu.

Jednak najważniejszą cechą tkaniny poliestrowej jest jej doskonała zdolność do druku. Daje ona ostry i wyrazisty obraz, co sprawia, że jest idealna do reprodukcji fotografii, grafiki i innych detali. Poza tym jest dostępna w różnych gęstościach i wykończeniach, co daje projektantom szeroki wybór w zależności od ich potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ