Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Dom

Oświetlenie LED

Oświetlenie LED – co to jest?

Oświetlenie LED (ledowe; od angielskiego Lighting Emitting Diode – dioda elektroluminescencyjna emitująca światło) uchodzi za energooszczędne i w praktyce faktycznie takie jest. Źródło światła pobiera mniej prądu niż w przypadku oświetlenia tradycyjnego, co przekłada się na oszczędności energii. Jednocześnie diody LED pozwalają generować duże zasoby mocy przy jednoczesnym niewielkim pobieraniu prądu w porównaniu do tradycyjnej żarówki. Pod wpływem prądu w diodach LED przebiega reakcja fizyko-chemiczna, a w jej konsekwencji powstaje światło. O ile tradycyjna żarówka nagrzewa się w czasie wydzielania światła, tak dioda LED, działając na zasadzie luminescencji, nie znajduje powiązania między wytwarzanym światłem a temperaturą żarówki. Poniżej przedstawiamy zalety i wady oświetlenia LED. Czy żarówka LED to rzeczywiście tak korzystne i przydatne rozwiązanie?

Zalety oświetlenia LED

Żarówka LED ma coraz więcej zwolenników, przez co staje się rozwiązaniem modnym. Do najczęściej uznawanych zalet oświetlenia ledowego należą takie czynniki, jak:

  • dowolna barwa światła – od białej, przez żółtą, aż po np. niebieską, zieloną czy różową
  • ekologia – diody LED nie zawierają rtęci, są więc materiałem długowiecznym, który nie prowadzi do powiększania góry śmieci
  • długa żywotność – cecha związana z powyższym punktem, ale jednocześnie oznaczająca oszczędności w domowym budżecie (przeciętna dioda LED ma żywotność około 50 000 godzin)
  • odporność i trwałość – diody są odporne na uszkodzenia mechaniczne dzięki specyficznej budowie.

Wady oświetlenia ledowego

Nie da się ukryć, że popularne i lubiane LEDy mają również swoje wady. Wśród nich warto zwrócić uwagę na ponizsze aspekty:

  • wysoka cena – LEDy są droższe od zwykłych żarówek i tradycyjnych źródeł światła
  • praca uzależniona od temperatury – im wyższa temperatura, tym diody świecą słabiej.

Podsumowując, oświetlenie LED to z pewnością rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne. Warto więc się na nie zdecydować, by zwiększyć komfort użytkowania oświetlenia i jednocześnie ograniczać rachunki za prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ