Comp Tech

Informacje ze świata i komputera

Technologia

Obróbka aluminium

Obróbka aluminium jest ciekawym tematem – z jednej strony słyszy się, że nawet domowe konstrukcje zbudowane z oparciu o aluminiowe profile są w stanie skrawać stopy aluminium, ale z drugiej strony nie bez powodu wielu producentów produkuje specjalistyczne obrabiarki CNC dedykowane właśnie do materiałów nieżelaznych. W dzisiejszym artykule postaramy się rozpatrzeć, czym właściwie charakteryzuje się dobra frezarka cnc do metali kolorowych oraz jakie frezy do aluminium powinniśmy na niej zastosować.

                Charakterystyka obróbki stopów aluminium zakłada stosunkowo wysokie prędkości skrawania w okolicy 400-500m/min, co oznacza, że frezy do aluminium o średnicach około fi8 powinny korzystać z wrzeciona o prędkości około 15 000 obrotów. W wypadku frezarek amerykańskiego producenta Haas, którego dystrybutorem w Polsce jest firma Abplanalp, właściwie każdy model najbardziej popularnej linii VF może zostać wyposażony w takie wrzeciono w układzie bezpośrednim, a część modeli uzyskuje nawet 20 000 obrotów. Frezarka CNC do aluminium powinna zadbać też o możliwość poprawnego chłodzenia, bo stopy aluminium przez swoją lepkość, z założenia raczej obrabiamy z wykorzystaniem chłodziwa. Tutaj frezarka cnc firmy Haas oferuje chłodzenie przez wrzeciono w dwóch wersjach (21bar i 69 bar) oraz sterowaną falownikiem pompę chłodzenia zewnętrznego która jednocześnie może mieć sterowaną elektronicznie dyszę p-cool aby zapewnić, że nasze frezy do aluminium zawsze uzyskują smarowanie i mają usunięte wióra. Wspomniana wysoka prędkość skrawania, w połączeniu ze stosunkowo dużymi posuwami obróbkowymi, wymusza też dużą dynamikę i prędkości – frezarka cnc Haas DT/DM oferuje powyżej prędkości 60m/min, co oznacza czołówkę w tej branży, ale bardziej popularne modele VFss to dalej prędkości powyżej 35m/min, co w znakomitej większości sytuacji okazuje się nawet bardziej niż wystarczające.

                Frezy do aluminium powinny charakteryzować się trzema podstawowymi kwestiami – stosunkowo dużymi rowkami wiórowymi, co zwykle oznaczać będzie stosunkowo małą ilość zębów zależną naturalnie od średnicy, bardzo pozytywową geometrią gwarantującą „ostrą” krawędź skrawającą typową też dla frezów wykończeniowych oraz brakiem pokrycia w połączeniu z polerowaniem powierzchni węglika. Istnieją oczywiście na rynku dedykowane pokrycia do aluminium, ale doświadczenie pokazuje, że ich przewaga nad poprawnie wykonanym frezem polerowanym jest marginalna. Te warunki spełniają m.in. frezy do aluminium holenderskiego producenta VanHoorn, a konkretnie ich budżetowa linia AS2/AS3 dostępna w katalogu Groth Abplanalp Tools. Takie frezy do aluminium pozwalają na wydajną i oszczędną obróbkę przy cenach od 12 do 90eur, zależnie od średnicy narzędzia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ